amos (آموس یا ای موس)

نرم افزار AMOS (آموس یا ای موس) یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارهای آماری است که نقش پررنگی در پروژه های دانشجویی و پژوهشی کشور ایفا می کند. در این مقاله می خواهیم سیرتاپیاز این نرم افزار را برایتان شرح دهیم. پس با حواس جمع و دقت بالا تا آخر مقاله همراهمان باشید!

مدل سازی معادلات ساختاری با نرم افزار AMOS (آموس یا ای موس)

نرم افزار AMOS چیست؟

نرم افزار AMOS یکی از نرم افزارهای آماری به شمار می رود که کاربرد اصلی آن در مدل سازی است اما در برخی دیگر از کاربردهای آماری هم قابل استفاده است.

نام این نرم افزار از ابتدای کلمات Analysis of Moment Structures گرفته شده که به تجزیه و تحلیل ساختار لحظه ای ترجمه شده است. آموس در واقع یک ماژول است که به نرم افزار SPSS افزوده می شود. ای موس از سوی IBM به عنوان شرکت سازنده نرم افزار ارائه شده است. این نرم افزار بر خلاف خود اس پی اس اس و لیزرل سابقه طولانی ندارد و از نسخه 16 نرم افزار SPSS به این نرم افزار تحلیل آماری افزوده شده است.

IBM SPSS Amos یک نرم افزار قدرتمند مدل سازی معادلات ساختاری است. این نرم افزار با توسعه روش های استاندارد چند متغیره، از جمله رگرسیون، تحلیل عامل، همبستگی و تحلیل واریانس به یاری پژوهشگران و دانشجویان آمده است. این نرم افزار با ساخت مدل های نگرشی و رفتاری، روابط پیچیده بین متغیرها را با دقت بیشتری نسبت به تکنیک های آمار چند متغیره نشان می دهد.

در ایموس شما می توانید مدل سازی معادلات ساختاری خود را به صورت ترسمی و گرافیکال ارائه کنید و یا به صورت متن و فرمول ها، محاسبات خود را به سیستم وارد کنید و به سادگی اصلاح نمایید.

این نرم افزار دارای دو نسخه کامل و دانشجویی است. تنها محدودیت نسخه دانشجویی این است که مدل شما نمی تواند بیش از 8 متغیر مشاهده‌شده داشته باشد. در واقع نسخه 5 این نرم افزار که به نسخه دانشجویی معروف است از سایت خود شرکت آی بی ام قابل دانلود رایگان است.

Amos Graphics

همان طور که گفتیم استفاد از این نرم افزار از دو طریق امکان پذیر است. یکی نوشتن برنامه به زبان وی بی و دیگر استفاده از Amos Graphics.  همان طور که می شود حدس زد استفاده از ای موس گرافیک بسیار ساده تر از برنامه نویسی است. این واسط گرافیکی بر مبنای ترسیم مدل تدوین شده توسط پژوهشگران است.

این نرم افزار جعبه ابزاری در اختیار شما قرار می دهد که می توانید به سادگی انواع نمادها را ترسیم کنید و مدل ایجاد شده را به راحتی اصلاح نمایید.

کار با نرم افزار ایموس

در این بخش قصد داریم در مورد نحوه عملکرد نرم افزار AMOS صحبت کنیم. این نرم افزار که به صورت الحاقیه به نرم افزار SPSS عرضه می شود قابلیت های فراوانی دارد و ما در این جا با ارائه تصاویر و توضیحات کامل و نیز با استفاده از ویدیوهای آموزشی نحوه عملکرد نرم افزار را برای شما تشریح خواهیم کرد.

از آنجا که این نرم افزار برای مدل سازی معادلات ساختاری ارائه شده است، هیچ پارامتر پیش فرضی در آن تنظیم نشده است و کار می بایست همه تنظیمات مدل را خودش وارد کند. این ویژگی ممکن است در نگاه اول یک دشواری به نظر بیاید اما واقعیت این است که با توجه به وجود این ویژگی شما کاملا به مدل خود مسلط می شوید و از همه چیز آن مطلعید. ضمن این که پس از چند بار تمرین این کار برای شما ساده خواهد شد.