SPSS یا اس پی اس اس

نرم افزار SPSS یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای تحلیل آماری است که با داشتن قابلیت های منحصر به فرد و کاربری ساده توانسته است جای خود را در بین دانشجویان و پژوهشگران باز کند.

تحلیل آماری با این نرم افزار بسیار ساده است و در این مطالب نکته هایی ناب را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید به سادگی وارد دنیای زیبای تحلیل داده ها با نرم افزار اس پی اس اس شوید. پس ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید تا این نرم افزار را قورت بدهید.

SPSS چیست؟

SPSS  یک نرم افزار آماری پرکاربرد در علوم اجتماعی و دیگر دانش های بشری است که نام آن از ابتدای کلمات Statistical Package for the Social Sciences گرفته شده که به معنای بسته آماری برای علوم اجتماعی است.

این نام از این رو به این نرم افزار داده شده است که در ابتدا این نرم افزار برای استفاده در علوم اجتماعی طراحی شد، اما امروزه در تحلیل های آماری بسیاری از علوم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دوست دارید با زبانی ساده و خودمانی با این نرم افزار و قابلیت های اساسی آن آشنا شوید؟ پس با ما همراه باشید.

مقایسه نرم افزار SPSS با دیگر نرم افزارهای آماری

نرم افزار اس پی اس اس به عنوان رقیبی مقتدر در برابر دیگر نرم افزارهای آماری قد علم کرده است. از دیگر نرم افزارهای آماری می توانی به لیزرل، پی ال اس و ای موس اشاره کرد.

مقایسه نرم افزار SPSS با دیگر نرم افزارهای آماریاگر بخواهیم به مهمترین مزایای اس پی اس اس در برابر این نرم افزارها اشاره کنیم می توانیم موارد زیر را نام ببریم.

چه زمانی باید از اس پی اس اس استفاده کنیم؟

سوالی که برای بسیاری از دانشجویان پیش می آید این است که نرم افزار اس پی اس اس را باید چه زمانی به کار برد؟ به عبارت دیگر این نرم افزار در چه نوع مسائل آماری کاربرد دارد؟

اگر بخواهیم پاسخی سریع و ساده به این سوال بدهیم باید بگوییم که کاربرد این اپلیکیشن در مواردی است که

تاریخچه نرم‌افزار SPSS

تولد اس پی اس اس

نرم‌افزار اس پی اس اس در سال 1968 متولد شد. این نرم افزار کاربردی در شرکت SPSS که نامش را از همین نرم افزار گرفته بود ساخته و به بازار عرضه شد، البته این شرکت در سال 2009 توسط آی بی ام خریداری شد و در حال حاضر این شرکت مالک این نرم افزار است.

طراحان اولیه اس پی اس اس نورمن نای، دیل بنت و هادلای هول بودند. نورمن نای به عنوان هسته اصلی این گروه یک جامعه شناس و استاد دانشگاه آمریکایی بود که به عنوان مخترع نیز شناخته می شود.

نخستین کتابچه راهنمای نرم‌افزار که در سال 1970 توسط سازندگان آن منتشر شد به عنوان یکی از تاثیرگذارترین کتابهای جامعه‌شناسان شناخته می شود که به انجام صحیح بسیاری از پژوهشها کمک کرد.

در سال 1975 اولین نسخه این نرم افزار برای مین فریم ها، با زبان برنامه نویسی فرترن نوشته و به بازار ارائه شد. از جمله مزایای این نسخه امکان اجرا برای روی کامپیوترهای غول پیکر آی بی ام بود. با توجه به وضعیت سخت‌افزار در آن زمان، انتقال اطلاعات به کامپیوتر از طریق کارت پانچ انجام می شد. از نسخه 10 این نرم‌افزار که در سال 1983 ارائه شد، فایلهای دیتا می توانستند فرمت های چندگانه داشته باشند.

تا نسخه 15 نرم‌افزار، اس پی اس اس به صورت جداگانه برای ویندوز، مک و یونیکس ارائه میشد اما از نسخه 16 یک نرم افزار واحد برای هر سه نوع سیستم عامل تولید شد. رابط کاربری گرافیکی هم توسط زبان برنامه‌نویسی جاوا نوشته شد.

فروش اس پی اس اس

در سال 2009 اعلام شد که شرکت SPSS به ارزش 1.2 میلیارد دلار به شرکت IBM فروخته شد. با توجه به برخی مشکلات بر سر مالکیت نام تجاری SPSS نرم افزار در فاصله زمانی 2009 تا 2010 با نام PASW (Predictive Analytics SoftWare) عرضه شد اما پس از این تاریخ با نام SPSS: An IBM Company دیده شد. در حال حاضر همچنان این نرم افزار یکی از برندهای شرکت بزرگ آی بی ام است.

SPSS در سال 2018 یک سرمایه‌گذاری سنگین بر روی رابط کاربری خود انجام داد تا بتواند بیش از قبل کاربران خود را راضی کند.

تاریخچه نرم افزار SPSS